II SPOTKANIE KURSU LEKTORÓW I PSAŁTERZYSTÓW
20-21 grudnia 2013r.

Tuż przed samymi Świętami Narodzenia Pańskiego odbyło się drugie spotkanie formacyjne dla przyszłych lektorów i psałterzystów. Podczas tego zjazdu uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech wykładów. W piątek wykład o świętości Biblii i znaczeniu psalmów jako modlitwy Izraela i Kościoła poprowadził ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski. W sobotę natomiast wykład z teologii duchowości o życiu modlitwą i sakramentami  przedstawił ks. dr Paweł Wołczański. Na zakończenie ks. dr Tomasz Krauze zaprezentował temat: Rok liturgiczny.

Poza wykładami odbyły się zajęcia praktyczne. W pierwszym dniu psałterzyści pod fachową opieką ks. Piotra Dębskiego szlifowali kolejne melodie psalmów, a lektorzy zapoznawali się z księgami liturgicznymi. W sobotę nie zabrakło także zajęć praktycznych. Psałterzyści podzieleni na grupy ćwiczyli z klerykami poznane psalmy. Lektorzy natomiast mieli okazję, aby swoje ćwiczenia fonetyczne odbyć pod okiem niezwykle doświadczonego pana Medarda Plewackiego, który od wielu lat prowadzi podobne zajęcia w naszym seminarium. Fachowe uwagi specjalisty staną się na pewno wielką pomocą do jak najlepszego spełniania funkcji lektora. Kolejne spotkanie już w styczniu.