SPOTKANIE DEKANALNYCH DUSZPASTERZY SŁUŻBY LITURGICZNEJ DIECEZJI LEGNICKIEJ
LEGNICA, 20 MARCA 2014r.

Modlitwą popołudniową Liturgii Godzin w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy rozpoczęło się spotkanie Dekanalnych Duszpasterzy Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej. Po wspólnej modlitwie uczestnicy spotkania przeszli do małej auli im. ks. Marka Adaszka, gdzie powitał wszystkich przybyłych ks. bp Marek Mendyk. W swoim słowie ks. biskup podziękował za stałą troskę duszpasterską i zaangażowanie w formację służby liturgicznej. Wskazał także na potrzebę pogłębiania świadomości wykonywanych zadań przez ministrantów. Biskup Marek zwrócił uwagę iż w czasie niedawnej wizyty ad limina w Watykanie papież Franciszek podkreślił, że ministrantami powinni być chłopcy. Natomiast dziewczynki mogą spełniać właściwe sobie funkcje, ale poza prezbiterium. Na zakończenie swojej obecności bp. Marek pobłogosławił zgromadzonym i życzył owocnej pracy duszpasterskiej.

Następnie ks. Piotr Zawadka – Dyrektor Administracyjny WSD przedstawił propozycję Obozu Powołaniowego dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Wydarzenie zaplanowane jest na początek wakacji w terminie 30.06 – 04.07.2014r.

Ks. Przemysław Durkalec przedstawił aktualne sprawy dotyczące duszpasterstwa służby liturgicznej. Został naświetlony stopień zaawansowania rozgrywek w ramach Mistrzostw Piłki Halowej, oraz odbywającego się Diecezjalnego Kursu Lektorów i Psłaterzystów. Uczestnicy zostali zapoznani także z inicjatywą wprowadzenia diecezjalnej legitymacji (karty) ministranckiej, oraz propozycją dyplomu ministranta i lektora. W ostatniej części spotkania podjęto dyskusję na temat kształtu spotkania służby liturgicznej w ramach Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w dniu 16 czerwca 2014r.