V EDYCJA KURSU CEREMONIARZY ROZPOCZĘTA
LWÓWEK ŚLĄSKI, 24-25 PAŹDZIERNIKA 2014R.

W piątek 24 października 2014 roku do domu rekolekcyjnego Caritas w Lwówku Śląskim zjechało się blisko 60 chłopaków z całej naszej diecezji na rozpoczynający się Kurs Ceremoniarzy. Po zakwaterowaniu i wspólnym posiłku uczestników powitał ks. Przemysław Durkalec – Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej, który następnie przedstawił plan kursu i jego znaczenie w toku formacji ministranckiej.

Pierwszy wykład poprowadził ks. dr Marek Kluwak wyjaśniając zgromadzonym znaczenie pojęcia: Liturgia. Po wykładzie odbyły się zajęcia praktyczne w dwóch grupach. Ks. Marcin przeprowadził zajęcia dotyczące szat liturgicznych, a ks. Piotr Kruczyk wyjaśniał czym są i jak powinno się korzystać z paramentów liturgicznych. Na zakończenie intensywnych zajęć pierwszego dnia kursu wszyscy udali się do kaplicy na wieczorną modlitwę, a następnie na zasłużony odpoczynek.

Sobota rozpoczęła się jutrznią. Po śniadaniu ks. Przemysław przeprowadził wykład o funkcjach liturgicznych. Następnie podczas pracy w grupach ks. Marcin wyjaśniał czy jest i jakie ma znaczenie przestrzeń liturgiczna,  ks. Piotr natomiast uwrażliwiał na poprawność postaw i gestów liturgicznych. Zwieńczeniem pierwszego zjazdu była Eucharystia poprzedzona wyznaczeniem funkcji i próbą. Była także okazja do spowiedzi, aby móc w pełni uczestniczyć we Mszy św. Ks. Przemysław w homilii zachęcał, aby czas rozpoczętego kursu był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności związanych z liturgią, ale nade wszystko okazją do pogłębienie i dojrzewania w przyjaźni z Chrystusem. Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem.

Kolejny zjazd już 21-22 listopada 2014.