KONGRESOWA STACJA SŁUŻBY LITURGICZNEJ
LEGNICA, 16 CZERWCA 2014

„Do świętej przystępuję służby” – te słowa wypowiadane przez ministrantów przed wyjściem do ołtarza stały się mottem wspólnego przeżywania spotkania wszystkich (dzieci, młodzieży i dorosłych) członków służby liturgicznej podczas I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej. W poniedziałek, 16 czerwca 2014 roku w Sanktuarium św. Jacka w Legnicy zgromadziło się około 500 osób (wśród nich byli: ministranci, lektorzy, psałterzyści, ceremoniarze, stali lektorzy i akolici, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, organiści i zakrystianie), aby wraz ze swoimi duszpasterzami dziękować za dar Eucharystii, a także za dar powołania do świętej służby. Wspólne świętowanie rozpoczęła katecheza dla młodszych w kościele pw. św. Jacka, a dla dorosłych w kościele pw. Świętej Trójcy.
Następnie o godz. 17.30 wszyscy uczestnicy kongresowego spotkania przeszli w procesji eucharystycznej z kościoła Świętej Trójcy do kościoła św. Jacka. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Stefan Cichy. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, który zachęcał tych, którzy służą przy ołtarzu, by wzorując się na św. Jacku – patronie tego kongresowego dnia, stawiali Eucharystię w centrum swojego życia, nie tylko poprzez spełnianie powierzonych obowiązków, ale także poprzez budowanie osobistej przyjaźni z Chrystusem, obecnym pośród nas pod postacią chleba i wina. „Powierzając swoje życie Maryi odmawiajcie różaniec” – zachęcał kaznodzieja.  „Bycie członkiem służby liturgicznej zobowiązuje, dlatego : słuchajmy codziennie wołającego Jezusa, idźmy za Nim i bądźmy Jego Apostołami”. Po Mszy św. uczestnicy udali się na wspólną agapę.